Pavol Krupka Rôzne

Výročie neblahého transportu očami umelcov

Výstava, divadlo a film – to všetko bolo na programe pietneho podujatia, ktoré sa konalo vo štvrtok v Tatranskej galérii. Spomínalo sa na najsmutnejšiu udalosť v dejinách Popradu - na transport tisícky dievčat z východného Slovenska do koncentračného

Výstava fotografií Michala Vaněka s názvom Kaukazskí Židia – Azerbajdžan v nasledujúcich týždňoch (do 13. apríla) iste priláka záujemcov o exotickejšie krajiny a menej známe národy. Tematicky však čiastočne zapadá aj do spomienok na udalosti, ktoré sú spojené s prenasledovaním a vyvražďovaním potomkov izraelského národa. Tí boli a stále sú roztrúsení po celom svete, vrátane Azerbajdžanu. Tu autor objavil dve veľké komunity Židov, ktorí sa stále snažia udržiavať svoje náboženstvo a kultúru. „Takmer tri desiatky fotografií prezentujú svet Židov v zakaukazskom regióne. Ich život, architektúra a kultúra historicky zasadené do prostredia čarokrásnej krajiny Azerbajdžanu sú pre nás viac než memento a pripomenutím komunity, ktorú spomínaný transport a udalosti po ňom bezmála zlikvidovali,“ priblížila výstavu riaditeľka galérie Anna Ondrušeková.

Vrámci vernisáže vystúpil divadelný súbor Trma-vrma, pôsobiaci na ZUŠ pri Spojenej škole na Letnej ulici v Poprade. Predstavenie V polovici vety priamo reaguje na popradské udalosti spred 69 rokov. Dievčatá na javisku sa dokonale vžili do pocitov a myšlienok o niečo starších nevinných obetí, ktoré boli vytrhnuté zo svojich rodín a odvezené nevedno kam…

Dokumentárny film Najlepší obchod môjho života natočil v produkcii Slovenskej televízie režisér Peter Navrátil. Inšpiroval sa rovnomennou knihou Blanky Bergerovej, ktorá pred vojnou a aj rok po nej s rodinou žila v Humennom. Rozpráva o ponížení a utrpení židovských občanov po prijatí Židovského kódexu v septembri 1941, o jej snahe zachrániť seba a členov svojej rodiny pred transportom do koncentračného tábora, o jej sile, duševnej energii a odhodlanosti za každú cenu prežiť, o jej „obchode“, vďaka ktorému sa jej podarilo pred istou smrťou zastrelením zachrániť sedemdesiat ľudských životov. Potomkovia Blanky Bergerovej (1914 – 2009), žijúci v Izraeli, sa rozrástli do takmer 50-člennej rodiny. Jedna z jej vnučiek túto skutočnosť vo filme nazvala „najväčšou pomstou nacistom“. Filmový príbeh si v piatok v TG mohli pozrieť aj popradskí stredoškoláci.

Organizátori podujatia: SNM Bratislava – Múzeum židovskej kultúry Tatranská galéria Mesto Poprad Filmový klub Poprad

//S použitím zdrojov: http://www.csfd.cz/ /…aleria.sk///

Výročie neblahého transportu očami umelcov
1
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM