Peter Handzuš Iné športy

Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach

17. – 18. marca 2012 sa uskutočnili Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach. Organizátori zo Športového klubu Štrba sa pre pretekárov snažili vytvoriť čo najlepšie podmienky, aby tieto vrcholné preteky zanechali vo všetkých účastníkoch čo

Podujatie začalo už v piatok 16.3.2012 ofi­ciálnym otvorením. Súčasťou programu bolo aj pripomenutie dvoch významných výročí, 40. výročia Športových tried Štrba a 140. výročie vzniku Štrbského Plesa. Starosta obce Štrba Michal Sýkora privítal všetkých účastníkov, pretekári a rozhodcovia zložili sľub a kultúrny program ukončil folklórny súbor Štrbianček.

V sobotu 17.3.2012 sa v peknom slnečnom počasí na štart pretekov v šprinte dvojíc postavilo 39 žiackych a 20 párov pretekárov v dorasteneckých a seniorských kategóriách. Trate a štadión boli pripravené na vysokej úrovni, čo všetci pretekári a tréneri hodnotili kladne. V mužskej kategórii sa víťazmi stala dvojica zo Športového klubu Štrbské Pleso v zložení Martin Bajčičák a Peter Mlynár. Každý z nich odbehol štyri 1km dlhé úseky a spolu dosiahli čas 28:15,3. Druhí skončili Kremničania David Brunn a Martin Kapšo. Na stupeň víťazov sa dostala aj dvojica z Lyžiarskeho klubu Huta – Látky Miroslav Šulek a Andrej Segeč. Ženské kategórie boli pre nižší počet dvojíc spojené s dorasteneckými a víťazkami sa po troch 1km dlhých úsekoch stali pretekárky z Klubu lyžovania Nováky Barbora Klementová a Matúšková Lucia s časom 27:37,0. Druhé skončili Jana Sedláková s Luciou Klimkovou zo Ski team Štrbské Pleso. Tretie miesto obsadili pretekárky zo Športového klubu polície Banská Bystrica Katarína Valašťanová a Jana Gombalová. Vysokému počtu divákov sa veľmi páčili aj súťažev žiackych kategóriách.

V nedeľu sa vydarené počasie zopakovalo a  vytrvalostných pretekov sa zúčastnilo 99 žiakov a 48 starších pretekárov. Diváci vytrvalo čakali na preteky mužov na 20 km klasicky, ktoré s dvoj minútovým náskokom vyhral Martin Bajčičák s časom 59:44,0. Druhý skončil Peter Mlynár a tretie miesto obsadil Peter Žiška. Ženskú kategóriu na 10 km klasicky vyhrala Daniela Kotschová s časom 35:45,2. Druhá skončila Jana Gombalová a tretia Eva Segečová.

Vyhlásenie výsledkov bolo na vysokej úrovni a k pretekárom sa prihovorili Michal Malák, predseda bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie a Michal Sýkora, starosta obce Štrba. Spolu so sponzormi odovzdali hodnotné ceny. Pretekári sa veľmi tešili aj z tomboly.

Poďakovanie patrí všetkým pretekárom, ktorí sa zúčastnili tohto podujatia, všetkým rozhodcom a organizátorom a najmä sponzorom, bez ktorých by toto podujatie nemalo takú vysokú úroveň. Výsledky a fotografie z podujatia sú dostupné na internetovej stránke športového klubu Štrba sk.strba.sk a na Facebook stránke ŠK Štrba.

Text: Matúš Jančík Foto: Matúš Jančík, Peter Handzuš Video: Peter Handzuš